Local Election 2018: Results

Ballot box

Local Election 2018 results

Wood Street Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Suleman Naseem AHMED

 Liberal Democrat Focus Team 248

Moufazzal BHUIYAN

Conservative Party Candidate 479

Beth Violet BRAMLEY

Liberal Democrat Focus Team 359

Ros FLOWERS

Labour and Co-operative Party  2496 - elected

Lee HAWKSBEE

Trade Unionist and Socialist Coalition

172

Humayun IKRAM

Conservative Party Candidate 438

Sadia MIRZA

Liberal Democrat Focus Team 242

Stephen MURPHY

Conservative Party Candidate 510

Christine Jennifer OLENDE

Green Party 612

Richard Charles SWEDEN

Labour and Co-operative Party  2262 - elected

Linda Susan TAAFFE

Trade Unionist and Socialist Coalition  184

Vicky TE VELDE

Labour and Co-operative Party 2333 - elected

Turnout: 38.62%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 8
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 9
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 17

 

William Morris Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Umar ALI

Labour Party 2283 - elected

Millie BALKAN

Conservative Party Candidate 315

Dexter COLES

Conservative Party Candidate 288

Benjamin CONNON

Conservative Party Candidate 303

Ken DOUGLAS

Trade Unionist and Socialist Coalition

187

David Angus Robert HAMILTON

Green Party 743

Joe LACEY-HOLLAND

Labour Party 2286 - elected

Paula Jane MITCHELL

Trade Unionist and Socialist Coalition 229

Michael Joseph RODDEN

Liberal Democrat Focus Team 259

Jan-Dinant SCHREUDER

Liberal Democrat Focus Team 280

Grace Mae WILLIAMS

 Labour Party 2429 - elected

Turnout: 37.04%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 3
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 6
Ballot papers were rejected in part 2
Total rejected 11

 

Valley Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Afzal AKRAM

Conservative Party Candidate  1631

Elizabeth BAPTISTE

Labour Party  1747 - elected

Aktar BEG

Labour Party  1654

Henry Arthur BOYLE

The Liberal Party Candidate

117

Joshua Peter CURTIS-HALE

Liberal Democrat Focus Team 173

Jemma HEMSTED

Conservative Party Candidate 1764 - elected

Zaheer KHAN

Labour Party  1582

Ian Aleander PATERSON

Liberal Democrat Focus Team 204

Alan SIGGERS

Conservative Party Candidate 1703 - elected

Turnout: 42.60%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 2
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 5
Ballot papers were rejected in part 6
Total rejected 13

 

Markhouse Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Joanna DOROBISZ

Duma Polska  106

Gillian HEMSTED

Conservative Party Candidate  354

Saima ISLAM

Conservative Party Candidate  335
Johar KHAN Labour Party 2064 - elected

Christopher Charles LEMIN

Green Party

625

Jerry LEPORT

Conservative Party Candidate 286

Asim MAHMOOD

Labour Party  2075 - elected

Marek Darivsz MARCZYNSKI

Liberal Democrat Focus Team  250

Laura OFFER

Liberal Democrat Focus Team 379

Ben ROBINSON

Trade Unionist and Socialist Coalition  230

Sam SIMONDS-GOODING

Liberal Democrat Focus Team  203

Sharon WALDRON

Labour Party  2173 - elected

Turnout: 34.26%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 2
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 13
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 15

 

Leytonstone Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Mark BEST

Trade Unionist and Socialist Coalition  119

Muhammad Afzal CHOUDHRY

Liberal Democrat Focus Team  358

Marian CRISTEA

Conservative Party Candidate  425

Mark Stephen DAWES

Green Party 628

Jenny GRAY

Labour Party  

2168 - elected

Roger HEMSTED

Conservative Party Candidate  335

Clyde LOAKES

Labour Party 2218 - elected

David Gabriel McCARTHY

Liberal Democrat Focus Team  338

Isai PRIYA

Trade Unionist and Socialist Coalition 97

Marie PYE

Labour Party 2132 - elected

Theo SHARIEFF

Trade Unionist and Socialist Coalition 75

Camilla Francesca Justine SMALL

Conservative Party Candidate 338

David YOUNG

Liberal Democrat Focus Team  252

Turnout: 36.37%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 6
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 3
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 9

 

Leyton Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Ed BIRD

Liberal Democrat Focus Team 1167

Patricia BRANAGAN

Conservative Party Candidate

192

Michael CAPLAN

Conservative Party Candidate 176

Boguslawa Anna DANIELEWICZ

Duma Polska 96

Jacob Stewart EDWARDS

Labour Party 2122 - elected

Cédric Henri Dany GÉRÔME

Trade Unionist and Socialist Coalition 85

Whitney IHENACHOR

Labour Party 2114 - elected

Simon John MILLER

Labour Party 1943 - elected

Rommel MOSELEY

Conservative Party Candidate 190

Farooq QURESHI

Liberal Democrat Focus Team 1162

Bob SULLIVAN

Liberal Democrat Focus Team 1253

Turnout: 36.18%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 5
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 5
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 10

 

Lea Bridge Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Masood AHMAD

Labour and Co-operative Party 2313 - elected

Zeshan AHMED

Liberal Democrat Focus Team 240

Mohammad ASGHAR

Labour and Co-operative Party 2036 - elected

Rachel Susan BARRAT

Green Party 660

Elliot BURTON

Conservative Party Candidate 408

Beata Salomea GAJOS

Duma Polska 97

Irfan KHADIM

Conservative Party Candidate 262

Jemima MIAH

Liberal Democrat Focus Team 252

Yemi OSHO

Labour and Co-operative Party 2131 - elected

Waqas Ul-Farooq QURESHI

Liberal Democrat Focus Team 175

Martin Stuart REYNOLDS

Trade Unionist and Socialist Coalition 214
Mohammed SHAIKH Conservative Party Candidate 222

Turnout: 31.97%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 9
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 6
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 15

 

Larkswood Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Rehana Begum ALI-RAHMAN

Labour and Co-operative Party 1479

Shumon ALI-RAHMAN

Labour and Co-operative Party 1412

Angelo Eduardo DA COSTA

Labour and Co-operative Party 1500

Leonie Claire HIRST

Liberal Democrat Focus Team 211

Nigel LEA

Liberal Democrat Focus Team 173

John Julian Charles MOSS

Conservative Party Candidate 2196 - elected

Catherine SAUMAREZ

Conservative Party Candidate 2008 - elected

Selina SEESUNKUR

Conservative Party Candidate 2027 - elected

Robert Frank TATAM

Green Party 392

Turnout: 44.62%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 0
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 4
Ballot papers were rejected in part 2
Total rejected 6

 

Hoe Street Ward Click to get info

Candidate name Description Votes
Thomas Edward ADDENBROOKE  Liberal Democrat Focus Team 290

Paul Alexander BELL

Trade Unionist and Socialist Coalition 281

Tom CONNOR

Labour Party 2219 - elected

Matthew DAVIS

Conservative Party Candidate 395

Letica GIL MARTINEZ

Liberal Democrat Focus Team 350

James Nicholas GOODMAN

 Liberal Democrat Focus Team 348

Svetlana HOLLOWAY

Conservative Party Candidate 357
Ahsan KHAN  Labour Party 2222 - elected

Stephen William LAMBERT

Green Party 736

Saima MAHMUD

Labour Party 2409 - elected

Rachel WEDDERBURN

Conservative Party Candidate 355

Turnout: 36.30%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 9
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 4
Ballot papers were rejected in part 1
Total rejected 14

 

Higham Hill Ward Click to get info

Candidate name Description Votes
Hather ALI  Labour and Co-operative Party 2188 - elected
Louise ASHCROFT  Green Party 587

Carl ATKIN-HOUSE

Conservative Party Candidate 383

Michael BAMBER

Conservative Party Candidate 351

Karen BELLAMY

Labour and Co-operative Party 2406 - elected

Tim BENNETT-GOODMAN

Independent 385

Daniel MALACHI

Conservative Party Candidate 315
Shahnaz Shaheena MALIK Liberal Democrat Focus Team 245

Patrick Charles SMITH

Liberal Democrat Focus Team 255

Alistair STRATHERN

Labour and Co-operative Party 2061 - elected

Turnout: 33.33%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 6
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 9
Ballot papers were rejected in part 2
Total rejected 17

 

High Street Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Adenike AKINBUSOYE

Conservative Party Candidate 263
Liaquat ALI Labour Party 2160 - elected

Raja ANWAR

Labour Party

2354 - elected

Sally BURNELL

Liberal Democrat Focus Team 361

Clare COGHILL

Labour Party 2629 - elected

Rory Matthew FITZGERALD

Liberal Democrat Focus Team 358
Henryka GIBBONS  Conservative Party Candidate 289

Marvin Isaac Harris HAY

Trade Unionist and Socialist Coalition 242
Andrew David JOHNS  Green Party 804
Richard KEOUGH  Conservative Party Candidate 303

James Martin O’ROURKE

London Independent Network 259
Ciara Mary SIMMONS Liberal Democrat Focus Team 374
Nancy TAAFFE Trade Unionist and Socialist Coalition 297

Turnout: 37.16%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 3
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 7
Ballot papers were rejected in part 2
Total rejected 12

 

Hatch Lane Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Ted COOKE

Liberal Democrat Focus Team 231

Liz FENTON

 Labour and Co-operative Party 1309

Lesley Anne FINLAYSON

Labour and Co-operative Party 1338

Marion Joyce FITZGERALD

Conservative Party Candidate 1768 - elected

Rosemary GREEN

Green Party 367

Michael Hugh William HOLLOWAY

Green Party

279
Tim JAMES Conservative Party Candidate 1709 - elected

Jenny LENNOX

Labour and Co-operative Party 1287
Rebecca Mary REDWOOD Green Party 272
Geoff WALKER Conservative Party Candidate 1739 - elected

Turnout: 41.84%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 3
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 1
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 4
Ballot papers were rejected in part 2
Total rejected 10

 

Candidate name Description Votes

Tony BELL

Labour Party 2114 - elected

Munish CHOPRA-EVANS

Conservative Party Candidate 1716

Rosalind Anne DORÉ

Labour Party 2011 - elected

Jo LOXTON

Liberal Democrat Focus Team 274

Jane Elizabeth MORGAN

Liberal Democrat Focus Team 319

Roger PAYNE

Green Party 597
Sheree RACKHAM Conservative Party Candidate 1749

Zia-Ur REHMAN

Labour Party

1846 - elected

Molly SAMUEL

Conservative Party Candidate 1694

Turnout: 48.78%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 5
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 1
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 5
Ballot papers were rejected in part 1
Total rejected 12

 

Grove Green Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Arran Paul ANGUS

Liberal Democrat Focus Team 897

Jane BARTRAM

Conservative Party Candidate 247

Liam Bonisch CONNOR

Green Party 416

Deanna DONOVAN

Green Party 456

James ELLINGHAM

Conservative Party Candidate 216

Thor Fenrir Pallson HALLAND

Conservative Party Candidate 200
Khevyn LIMBAJEE Labour and Co-operative Party 2047 - elected

Anna MBACHU

Labour and Co-operative Party 2052 - elected
Naomi McCARTHY Liberal Democrat Focus Team 725
Ukonu Elisha OBASI Liberal Democrat Focus Team 623
Chris ROBBINS Labour and Co-operative Party 1997 - elected

Sarah Elizabeth SACHS-ELDRIDGE

Trade Unionist and Socialist Coalition 128

Turnout: 34.93%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 4
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 7
Ballot papers were rejected in part 1
Total rejected 12

 

Forest Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Kastriot BERBERI

Labour Party 2013 - elected

Shabana DHEDHI

Labour Party

2101 - elected

Pamela JOVCIC

Conservative Party Candidate 258

Diana KORCHIEN

Green Party 548
Gerry LYONS Labour Party 1936 - elected

Lauren MASKE

Conservative Party Candidate 281
Rupert James Charles PICKERING Liberal Democrat Focus Team 735
Barbara RANDALL Conservative Party Candidate 278
Dave SHERWOOD Liberal Democrat Focus Team 698
Jordan Robert SULLIVAN Liberal Democrat Focus Team 770

Turnout: 38.40%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 1
Votes were given for more than three candidates 4
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 12
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 17

 

Endlebury Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Roy BERG

Conservative Party Candidate 2276 - elected

Emma BEST

Conservative Party Candidate 2223 - elected

Mitchell GOLDIE

Conservative Party Candidate 2166 - elected

Arran Jason GRIFFITHS

Labour Party

929

Crystal IHENACHOR

Labour Party 890

Chris PORTOU

Liberal Democrat Focus Team 172

Shaheen RAFIQUE

Labour Party 855

Bettina SZABO-SHAW

Liberal Democrat Focus Team

153

Rosemary WARRINGTON

Green Party 301

Turnout: 41.37%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 1
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 4
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 5

 

Chingford Green Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Joan Margaret CARDER

Liberal Democrat Focus Team 270

Kieran FALCONER

Labour Party 967
Nick HALEBI Conservative Party Candidate 2113 - elected

Andy HEMSTED

Conservative Party Candidate 2185 - elected

Shameem Katharina Alexandra HIGHFIELD

Labour Party 924

Kay ISA

Conservative Party Candidate 2133 - elected
Miranda JAMES Green Party 474
Anton Ian Noel LYONS Labour Party 860
Jeniffer Elizabeth SULLIVAN Liberal Democrat Focus Team 213

Turnout: 43.58%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 1
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 9
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 10

 

Chapel End Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Paul DOUGLAS

Labour and Co-operative Party 2187 - elected

Rachelle Francesca HARRIS

Liberal Democrat Focus Team   430

Fatlum LUSHI

Conservative Party Candidate 459

Mostakin MIAH

Conservative Party Candidate 429

Louise MITCHELL

Labour and Co-operative Party

2272 - elected

Kevin Graham PARSLOW

Trade Unionist and Socialist Coalition   153

Adam Graham PIKE

Liberal Democrat Focus Team 293

Peter John SIGRIST

Liberal Democrat Focus Team 279

James SIMMONS

Conservative Party Candidate 495

Steve TERRY

Labour and Co-operative Party 1986 - elected
Susan Mary WHEAT Green Party 712

Turnout: 35.15%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 4
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 5
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 9

 

Cathall Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Fatima AHMAD

Conservative Party Candidate 219

Naheed ASGHAR

 Labour and Co-operative Party 1996 - elected

John Colin HOWARD

Liberal Democrat Focus Team 231

Zarif ISA

Conservative Party Candidate 153

Scott Frank JONES

Trade Unionist and Socialist Coalition

76

Clyde KITSON

  Liberal Democrat Focus Team 194

Craig MOSS

Conservative Party Candidate 194

Joan Sylvia Marie O’BRIEN

Liberal Democrat Focus Team 205

Jonathan Gerrard O’DEA

Labour and Co-operative Party 1863 - elected

Elzbieta RAZA

Duma Polska 50
Glyn Lloyd ROBERTS Green Party 320
Terry WHEELER Labour and Co-operative Party 1887 - elected

Turnout: 31.93%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 3
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 7
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 10

 

Cann Hall Ward Click to get info

Candidate name Description Votes

Rupert Augustine ALEXANDER

Liberal Democrat Focus Team 682

Ami AMLANI

  Green Party 434

Kathleen BERG

Conservative Party Candidate 178

Philip BRIMLEY

Conservative Party Candidate 167

Patrick EDWARDS

Labour Party

1958 - elected

Faiz FAIZ

 Liberal Democrat Focus Team 574

Claire Rosa LAKER-MANSFIELD

Trade Unionist and Socialist Coalition 67

Sally LITTLEJOHN

Labour Party

1993 - elected

Liz PHILLIPS

Liberal Democrat Focus Team

726

Keith RAYNER

Labour Party

1971 - elected
Muhammed SHAIKH Conservative Party Candidate 167

Turnout: 33.87%

Reason for ballot paper being rejected  Number
Ballot paper did not bear the official mark 0
Votes were given for more than three candidates 3
Something written or marked on the ballot paper by which the voter could be identified 0
Ballot papers were unmarked or void for uncertainty 5
Ballot papers were rejected in part 0
Total rejected 8